23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Best startar förarutbildning

Med Best academy vill Best transport ge åkerier anslutna till företaget chansen att utveckla sina chaufförer.
Annons

För att hjälpa de åkerier som är anslutna till Best transport att locka till sig, utveckla och behålla förare satsar man på Best academy, en ny tvådagarsutbildning för yrkeschaufförer. Genom akademin vill man också kvalitetssäkra verksamheten ytterligare.

Annons

För att genomföra sin nya utbildning har Best rekryterat Dennis Ericsson som förarinstruktör. Han har många års erfarenhet av föraryrket och han kommer nu att stå för utbildningen.

Annons

– Vi kommer att arbeta mycket med de värden Best transport står för inom allt från kundbemötande till trafikpolicy. Löpande uppföljningar kommer även ske för att garantera att förarna känner sig säkra inom alla moment som yrket innefattar, säger Dennis Ericsson i ett pressmeddelande från Best.

Annons

Inför utbildningen har chaufförerna fått tillgång till en förarhandbok och genomgått utbildningar i Best academys digitala portal. Upplägget under utbildningens två dagar innehåller moment som kundbemötande, regler och lokalkännedom.

Annons
Annons
Jobb & Karriär Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01