Åkeriföretagen släpper film om en vecka utan lastbilar
Det är välkänt i åkeribranschen vad som händer om transporterna slutar fungera. Men samtidigt ganska okänt hos allmänheten. Av det skälet har Sveriges Åkeriföretag låtit producera en film om en helt avgörande samhällsfunktion – lastbilstransporter.
- Det finns nog många som inte vet att det tar knappt ett dygn innan det blir brist på livsmedel i butiker, operationer måste ställas in och bilar lämnas längs vägkanten eftersom drivmedlet inte finns på macken, säger Erika Svanström, Kommunikationschef i Sveriges Åkerföretag.
Det är viktigt att visa på att det är åkeriföretagen som får Sverige att rulla. Utan dem stannar landet av. Den nya filmen är en del i detta.
- Filmen visar på stoltheten i att vara del av en viktig pusselbit i samhället. Nu hoppas vi att filmen visas vitt och brett och används som stöd för att beskriva för myndigheter, skolelever och allmänhet hur mycket lastbilsåkerier betyder för deras vardagsliv, och att detta är blodomloppet i transportsystemet, säger hon.
Se filmen här.