23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Värsta stormen gav snabbspår till kvickare transporter

När stormen Gudrun blåste omkull en årsavverkning under en enda natt 2005 blev behovet av snabba transporter akut. Enorma volymer med timmer skulle snabbt från skog till sågverk. En effekt av krisen blev en snabb utveckling av järnvägstransporterna. "Alla parter insåg allvaret och bidrog till att snabbt utveckla nya lösningar", säger transportforskaren Inge Vierth, VTI.

Det gamla uttrycket ”Nöden är uppfinningarnas moder” passar mycket väl in på den snabba utveckling som följde på stormen Gudrun.

– Alla bidrog inom de delar man kunde påverka, noterar Inge Vierth i dag. Kommuner avsatte mark till nya eller utbyggda terminaler, Banverket ansträngde sig för att möta det ökade trycket på järnvägsnätet och så vidare.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125