23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lyko investerar en halv miljard i automatisk lagerlösing

E-handlaren Lyko fördubblar sin automationslösning till lagret i Vansbro.

E-handlaren Lyko, som säljer skönhetsprodukter inom hår- och hudvård, har tecknat ett avtal med leverantören Vanderlande om en utökad automationslösning till lagret i Vansbro, enligt ett pressmeddelande.

När anläggningen är i drift kommer den ha kapacitet att klara 100 000 ordrar per dygn, enligt Lyko. Lösningen innebär bland annat ett helt automatiserat packmoment och en delvis robotiserad orderplockning.

– Detta är en viktig pusselbit för att klara vår långsiktiga tillväxtplan och för att vi ska kunna ligga i framkant när det gäller både leverans- och kundupplevelse. Vi måste vara framsynta och fatta detta beslut nu, då dessa infrastrukturprojekt har långa ledtider, säger vd och grundare Rickard Lyko i en kommentar.

Investeringen är på 43 miljoner euro, motsvarade 470 miljoner kronor, och finansieras genom banklån, enligt bolaget.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.088