23948sdkhjf

Ny skogsterminal på gång

I vår öppnar Inlandsbanan en skogsterminal, som enligt bolaget är bland de största i sitt slag i Sverige.

Det är Inlandsbanan och logistikföretaget Loadex som i höstas började planera den nya terminalen som snart kan invigas.

Den nya terminalen, Hogdalterminalen, är placerad mellan Ytter- och Överhogdal och kommer att hantera upparbetning och lagring av skogsråvaror. Verksamheten har tillstånd att som mest hantera 200 000 kubikmeter råvaror per år.

– Vi på Inlandsbanan är glada att kunna medverka till att tillhandahålla en öppen terminal med järnvägsanslutning för skogsnäringen i regionen. Inlandsbanan har tillgänglig kapacitet och det här är ett utmärkt exempel på hur vi tillsammans med en kreativ entreprenör som Loadex med små medel kan skapa förutsättningar för en effektiv och hållbar logistik som gynnar näringslivet och miljön i Norrlands inland, säger Otto Nilsson vd Inlandsbanan, i en kommentar.

Terminalen kommer att vara öppen för alla aktörer i branschen och de två bolagens målsättning är att verksamheten ska generera 200 tåg per år.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
JOBB I FOKUS
Gå till jobböversikt
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Lämnar Green Cargo för Keolis
Fordonsutbildning i Jönköping prisas
Volvo elektrifierar under jord
Postnord omorganiserar
Särskild organisation ska lösa tågkaos
Glimåkra Åkeri i konkurs – 120 anställda berörs
Andra Nordiska Medier
Entreprenad
Dagens Handel
RS & FastFood

Sänd till en kollega

0.094