23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Wibax förvärvar Hexions terminal

Kemikalieleverantören Wibax tar nästa steg i expansionen och förvärvar Hexions terminal i finska Hamina. Den nya terminalen är placerad i mitten av Wibax terminalområde, och består av två stålcisterner på 2 500 och 7 000 kubikmeter, vilket gör att Wibax totala lagringskapacitet nu ligger på 73 100 kubikmeter.

– Marknaden i Finland är fortsatt positiv till Wibax erbjudande av produkter och lagring. Vi ser fram emot vår fortsatta satsning i Finland, säger Fredrik Nyberg, verkställande direktör för Wibax Holding.

Kemikalieleverantören har ett nät av sjöterminaler med stor lagringskapacitet i Sverige, Finland och Estland. Totala finns en lagringskapaciteten på omkring 800 000 kubikmeter för flytande gods i cisternparker.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188|