23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Fyra års försening - nu har Trafikverket tröttnat

Annons

Arbetet med Södertälje sluss släpar efter stort. Slussen skulle vara klar 2019 men är fortfarande inte färdig, och budgeten på 1,3 miljarder kronor är nu uppe i det dubbla.

Nu är tålamodet slut och Trafikverket ska slutföra bygget med ny entreprenör, enligt ett pressmeddelande.

Annons

För ett år sedan beslöt Sjöfartsverket och entreprenören Zublin att avsluta samarbetet och sedan dess har projektet Södertälje sluss stått still.

Annons

Trafikverket kommer nu att driva projektet till ett färdigställande och Sjöfartsverket blir anläggningsägare.

– Vi har redan aktiverat vår projektorganisation för att snarast möjligt påbörja arbetet med Södertälje sluss och kanal, säger Einar Schuch, regional direktör på Trafikverket.

Annons

Trafikverket har startat en genomlysning av projektet i Södertälje som ska ge en bild av tidplan och kostnader för projektet.

Därefter kommer Trafikverket att upphandla en ny entreprenör.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web01