23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Strejkvarsel kan slå mot järnvägstrafiken

Seko, Service- och kommunikationsfacket, har beslutat att varsla om strejk på järnvägsinfrastrukturområdet.

Skälet till strejkvarslet är att det råder skilda uppfattningar mellan fackförbundet Seko och arbetsgivarorganisationen Almega kring regler för in- och uthyrning av personal.



Sekos varsel innebär, om ingen uppgörelse nås, att stridsåtgärderna träder i kraft i två steg: onsdag den 17 maj 2017 klockan 12.00 och måndagen den 22 maj 2017 klockan 06.00 och gäller till dess att överenskommelse om nytt kollektivavtal träffas eller varslet återkallas.



Avtalsområdet omfattar i huvudsak eltekniker, signaltekniker, spårsvetsare och banarbetare. Medlemmarna återfinns främst i det statligt ägda bolaget Infranord. Seko har omkring 2 000 medlemmar på avtalsområdet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.085