Det framgår av pressinformation från Green Cargo.
Sedan årsskiftet har lösningen med Eskilstuna som hub varit i drift. Från Göteborgs hamn rullar åtta tåg per vecka till Eskilstuna. I Eskilstuna fördelas godset för vidare transporter, tre till fyra gånger i veckan till Gävle, Stockholm, Södertälje respektive Norrköping. På slutdestinationerna vänder transporterna och går tillbaka till Göteborg via Eskilstunahubben.
AnnonsI Eskilstuna finns Green Cargos vagnsverkstad som tryggar driftsäkerheten och en vagndepå som gör det möjligt att anpassa kapaciteten efter volymer. Det möjliggör att antalet tomvagnar i omlopp minimeras och kostnaderna kan hållas nere. Kunderna får också tillgång till ett omfattande transportnätverk, vilket gör det möjligt att skräddarsy transporterna.
Annons- Vår hublösning gör att vi kan erbjuda effektiva och punktliga transporter mellan hela Mälardalen och Göteborg, säger Green Cargos försäljnings- och kundservicedirektör Richard Kirchner. Sedan starten har vi levererat med hög kvalitet och punktlighet. Strejken i Göteborgs hamn har inte hindrat oss att utöka vårt intermodala erbjudande. Vi kommer snarare att utöka antalet tåg från april.
Annons