23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

InterEast öppnar avdelning för sjöfrakter

InterEast etablerar nu verksamhet inom sjötransporter och har av det skälet värvat Anders Olsson och Robin Christensen. Båda ser stor potential för det Göteborgs-baserade speditionsbolaget, framförallt inom konfektion och detaljhandel.

Sjöfartens marknadspotential har växt under de senaste åren och allt fler väljer just sjö som transportslag. InterEasts målsättning är att fördubbla antalet hanterade sjötransporter under 2017 för att sedan uppnå en volym på cirka 4000 – 5000 containrar per år inom tre år.
- Destinationerna kommer bero på handelsmönstren inom flera olika branscher, säger Robin Christensen, ny Team Leader i InterEast. InterEast är idag starkt profilerade inom konfektion och retail, där ser vi en tydlig efterfrågan på sjöfartstjänster. Vi begränsar inte satsningen till dessa två segment utan ska arbeta inom alla marknadssegment.

Med en yrkesbakgrund som importinköpsansvarig hos DHL och exportinköpsansvarig hos Agility har Anders Olsson lång branscherfarenhet av att utveckla tjänster och erbjudande inom sjöfart. Tillsammans med Robin Christensen, med en bakgrund inom sjöspedition från både DHL och Agility, kommer de att ansvara för satsningen på sjöverksamhet.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078