23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Han är ny vd i Södertälje Hamn

Södertälje Hamns styrelse har beslutat att tillsätta Robert Tingvall som vd i hamnen. Han tillträder sin nya befattning den 1 oktober.

- Vi är mycket glada att ha kunnat rekrytera Robert till ny vd, säger Claes Hellgren, styrelseordförnde i Södertälje Hamn. Vi har fått en affärsstrateg som är mycket väl insatt i hamnens utmaningar. Vi har sökt en person som har internationell erfarenhet och som har arbetat med affärsutveckling och strategiska projekt. Robert har en personlighet som passar utmärkt in i vd-rollen. Han är en god lyssnare som kan skapa förtroende och därmed inspirera de anställda i hamnen.
Den 1 oktober lämnar Robert Tingvall sin tjänst som ekonomi- och finansdirektör för att gå in i vd-rollen.
- Jag är glad att styrelsen valde Robert till ny vd för hamnen, säger Telges koncernchef Stefan Hollmark. Robert har bra insyn i bolagets verksamhet efter att ha suttit i styrelsen och arbetat nära verksamheten i flera år. Samtidigt är det ett bra tecken på att det finns goda utvecklingsmöjligheter inom koncernen.
Fram till den 1 oktober är Tommy Engström tillförordnad vd i Södertälje Hamn.



Södertälje Hamns styrelse är nu klar med rekrytering av ny vd. Telges nuvarande ekonomi- och finansdirektör Robert Tingvall var den kandidat som enligt styrelsen hade rätt profil. Han har ingått i Södertälje Hamns styrelse i drygt fem år och har god insyn i bolagets verksamhet.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11