23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ohlssons investerar 60 miljoner i ny åkerianläggning

Ohlssons i Landskrona AB investerar 60 miljoner kronor i en ny åkerianläggning i Helsingborg.

Byggstart sker den 1 juni i år och inflyttningen är beräknad till 1 mars 2017.
- Anläggningen får en invändig yta på 5 000 kvadratmeter och kommer att inrymma kontor, personalutrymmen, terminal, verkstad, samt en tvättanläggning från Westmatic, både automattvätt med borstar och högtrycksspolning, säger Christer Ohlsson, vd och ägare i Ohlssons i Landskrona till Transport & Logistik Idag/Transportnet.
Ohlssons i Landskrona, som startades av Christer Ohlsson 1998, är en av landets större privatägda åkerikoncerner med en personalstyrka på 460 anställda och en omsättning på cirka 700 miljoner kronor per år – inklusive det nyligen genomförda förvärvet av Puls AB i Staffanstorp. Bolaget bedriver verksamhet främst inom miljö, återvinning, renhållning och bygg-/anläggning.
Ohlssons i Landskrona har kontor på 9 platser i södra Sverige. Huvudkontoret finns i Landskrona.



Anläggningen kommer att vara belägen på Tostarps industriområde intill E6-motorvägen i Helsingborg, vid Postnords stora logistikanläggning.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109