23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Märsta Förenade och Foria får omfattande transportuppdrag

Märsta Förenade i konsortium med Foria skriver nu kontrakt med Implenia för tunnelbergstransporter från Förbifarts-etappen Johannelund.

Sedan 1998 har Foria och Märsta Förenade tillsammans kunnat ta sig an större infrastrukturuppdrag i och med att ett konsortium företagen emellan startades. Tillsammans har Foria och Märsta Förenade varit med och byggt infrastrukturprojekt som Södra Länken, Norra Länken, Norrortsleden och Citybanan/Tvärbanan.
Implementia Skandinavien har ambitionen att bli Skandinaviens ledande entreprenör inom komplexa infrastrukturprojekt. Företaget har i dag cirka 700 medarbetare och många års erfarenhet inom detta område både i Sverige och Norge. Implenia Sverige har kontor i Göteborg och Stockholm.
E4 Förbifart Stockholm blir en av världens längsta tunnlar i stadsmiljö, mer än 18 av ledens 21 km går i tunnel och kommer att ta cirka 10 år att bygga. Arbetet med Förbifart Stockholms huvudtunnel kommer att drivas i sex olika etapper, varav Johannelund är en av dem.
För att transportera bort de 4,5 miljoner tonen tunnelberg från etappen kommer cirka 15 bergtrailerekipage att arbeta i 2-skift tillsammans med VSM Entreprenad som sköter utlastningen.



Uppdraget drar igång efter sommaren och pågår i 4 år framöver.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.13