Det nya sammanslagna bolaget får en sammanlagd årsomsättning på cirka 70 miljoner kronor. Bolaget kommer att ha cirka 11 medarbetare vid kontoret som ligger på Första Långgatan i Göteborg.
Key Logistics är ett privatägt speditionsbolag som utför uppdrag till och från de flesta marknader runt om i världen men har extra fokus på import från Fjärran Östern.
- Vi gör detta för att skapa ett långsiktigt hållbart företag med en stabil grund att stå på, säger Stefan Hansson, vd i Key Logistics till Transport & Logistik Idag/Transportnet. Skälet till sammanslagningen är att stärka sina respektive organisationer och konkurrenskraft. Sammanslagningen innebär även en effektivisering av kundservice och administrativa funktioner.