Skälet till sammanslagningen är att stärka sina respektive organisationer och konkurrenskraft. Sammanslagningen innebär även en effektivisering av kundservice och administrativa funktioner.
Det nya sammanslagna bolaget får en sammanlagd årsomsättning på cirka 70 miljoner kronor. Bolaget kommer att ha cirka 11 medarbetare vid kontoret som ligger på Första Långgatan i Göteborg.
Key Logistics är ett privatägt speditionsbolag som utför uppdrag till och från de flesta marknader runt om i världen men har extra fokus på import från Fjärran Östern.
- Vi gör detta för att skapa ett långsiktigt hållbart företag med en stabil grund att stå på, säger Stefan Hansson, vd i Key Logistics till Transport & Logistik Idag/Transportnet.