23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Postnord satsar på jätteregion i norr

Postnord slår ihop tre regioner i norr och skapar en stor Norrlandsregion, med Umeå som huvudort.

Syftet med att skapa en samlad region i norr är att öka samordningen och skapa en tydligare profil, när man satsar på tung logistik. Region Norrland täcker 56 procent av Sveriges yta om sysselsätter 2 000 medarbetare.





– Kunderna får en ännu starkare samarbetspartner och tydligare tjänster samlade under ett varumärke. Med den nya lokaliseringen får vi en ännu bättre samordning av alla våra transporter, ett led i Postnords ambitiösa miljömål, säger Pär Lindberg, regionchef i Norrland inom Postnord.





– Postnord utvecklar sin närvaro i en viktig region, och Umeå blir därmed en naturlig knutpunkt för vår verksamhet.





Genom att förvärva Nordisk Kyl Logistik och Transbothnia har Postnord dessutom utökat sitt logistikerbjudande i Norrland till att även omfatta styckegods, partigods och termo.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093