23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tuff sommar för transportsektorn

Sysselsättningstrenden i Sverige ökar med 5 procent, men arbetsgivarna inom transportsektorn flaggar för -14 procents sysselsättning under de kommande månaderna.

Jämfört med föregående kvartal är det en ökning för transportsektorn, men det är en betydligt dystrare prognos än inför förra sommaren. Det visar den senaste sysselsättningsrapporten från Manpower.





– Transportsektorn ser ut att gå några tuffa sommarmånader tillmötes men vi kan samtidigt se att tillverkningsindustrin förväntar sig en ökad sysselsättning, vilket brukar kunna påverka transporterna positivt så vi får hoppas på en vändning till hösten, säger Manpowergroup Sveriges vd Lars Forseth i ett pressmeddelande.





Sex av tio branscher lämnar en positiv sysselsättningsprognos inför det kommande kvartalet.





Mest ökar sysselsättningstrenden inom hotell- och restaurangbranschen samt i tillverkningsindustrin.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093