Transportarbetareförbundet stämde, som Transport & Logistik iDag/Transportnet tidigare rapporterat, Andreassons Åkeri i Veddinge i AD för att under lång tid ha bemannat cirka 150 lastbilar med polska chaufförer med enskilda firmor. I en första rond fick fackförbundet rätt i december. Nu väljer man att lägga ned rond två:
– Vi vann den första tvisten i AD. Vi vill inte äventyra den framgången genom att driva en andra process, där förutsättningarna är annorlunda, säger Transports förbundsjurist Marcel Carlstedt till Transportarbetaren.
– Den första domen var en viktig seger för facket. Men AD slog också fast att varje person måste behandlas individuellt när frågan om anställning eller egenföretagare ska prövas.