23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Gloria ska stärka Stockholms Hamn

Produktiviteten i Stockholms Hamn ska upp med hjälp av fyra nya Gloria Reachstackers samt en terminaltraktor från Kalmar.

Cargotec-ägda Kalmar levererar fyra exemplar av den femte generationens Reachstacker, Gloria, samt den nya terminaltraktorn i april. Stockholms Hamns motivering till investeringen är att man ska öka produktiviteten samt minska konstnaderna.

– Den nya Reachstackern Gloria är en otrolig maskin och vi såg fördelarna med förbättrad produktivitet, kopplade till kostnadsbesparingar och effektivitet över dess livstid. Dessutom är förarkomfort och säkerhet av största vikt och Gloria levererar den bästa förarmiljön, kommenterar Torbjörn Persson, produktionschef vid containerterminalen i Stockholms Hamn.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03