Avtalet omfattar även transporter av insatsmaterial från Ecophons leverantörer i Sverige till fabriken i Hyllinge.
- Vi är mycket glada över att vi fått detta omfattande kontrakt, säger Christian Hallberg, regionchef i GDL Transport. Vi kommer att hantera de här utökade volymerna främst med befintliga transportresurser i befintligt nätverk, men det kan bli aktuellt med viss utökning av vår fordonsflotta.
Ecophon ägs i likhet med isolerings tillverkaren Isover av den franska globalt verksamma aktören Saint Gobain. Sedan tidigare utför GDL Transport en stor del av transporterna från Isovers fabrik i Billesholm.
- Det finns betydande samordningseffekter i transportflödena för Isover och Ecophon, vilket kommer att ge fördelar för alla parter, säger Christian Hallberg.