23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kartellböter slår mot Kuehne + Nagels resultat

Den schweiziska globalt verksamma transport- och logistikkoncernen Kuehne + Nagel redovisar ökad omsättning men minskat resultat för 2012. Resultatet påverkas negativt av de kartellböter på motsvarande cirka 465 miljoner kronor (65 miljoner schweiziska franc) som EU-kommissionen utfärdade under 2012.





Kuehne + Nagel redovisar en omsättning för 2012 på motsvarande cirka 149 miljarder kronor (20,8 miljarder schweiziska franc), vilket är en ökning med 5,9 procent jämfört med 2011.



Kuehne + Nagel redovisar ett resultat före avskrivningar och skatt på motsvarande cirka 6,1 miljarder kronor (856 miljoner schweiziska franc), vilket är en försämring jämfört med 2011 (7,0 miljarder kronor/978 miljoner schweiziska franc).



Under 2012 rapporterade Transport & Logistik iDag/Transportnet om att Kuehne + Nagel tillsammans med ett antal övriga större transport- och logistikbolag av EU-kommissionen dömdes till omfattande böter för otillbörlig kartellsamverkan inom flygfraktområdet. Kuehne + Nagels bötesbelopp uppgick till motsvarande cirka 465 miljoner kronor (65 miljoner schweiziska franc), vilket har en negativ inverkan på Kuehne + Nagels resultat för 2012.



Kuehne + Nagel är av uppfattningne att EU-kommissionen inte har undersökt och granskat all fakta och Kuehne + Nagels påstådda medverkan i målet på ett korrekt sätt, och att EU-kommissionen därmed har dragit felaktiga faktiska och legala slutsatser.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079