23948sdkhjf

Toyota och Daimler Truck går samman i Japan

Toyotaägda Hino Motors och Mitsubishi Fuso Truck and Bus, som tillhör Daimler Truck har slutfört ett samgående av sina lastbilsverksamheter, enligt ett pressmeddelande.

Bolagen ska bilda ett gemensamt holdingbolag som ska noteras på Tokyobörsen i april 2026. 

Det nya kombinerade bolaget kommer att ha över 40 000 anställda. Toyota och Daimler Truck siktar på att ha ett ägande om 25 procent var i det noterade bolaget.

Ytterligare detaljer, så som namnet på det nya bolaget, kommer att aviseras under de kommande månaderna. Det står samtidigt klart att det blir Karl Deppen som blir vd för det gemensamma bolaget. Han är för närvarande vd för Mitsubishi Fuso.

”Vi för samman två starka partners för att bilda ett ännu starkare företag och för att framgångsrikt forma utfasningen av fossila bränslen i transportsektorn. Tillsammans har Mitsubishi Fuso och Hino Motors stor potential att utnyttja skalfördelar - och skalfördelar är nyckeln till att vinna i den tekniska omvandlingen av vår bransch”, säger Daimler Trucks vd Karin Rådström.

Såväl Volkswagen som Daimler har sedan tidigare knoppat av sina lastbilsenheter till aktieägarna.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063