Förra året infördes ekonomiskt stöd för inköp av lätt eldriven lastbil, då med ett takbelopp på 50 000 kronor och.
Beloppet skulle sedan ha sänkts till 30 000 kronor i juni, men nu ändrar sig regeringen och behåller takbeloppet på 40 000 kronor till den 1 oktober i år.
Förra året kom klimatpremien också att utökas så att små- och medelstora företag ska kunna få mer stöd – även om fordonen leasas.
”För att Sverige ska nå nettonollutsläpp senast år 2045 krävs en omfattande elektrifiering av vägtransporterna. Stödet till lätta ellastbilar är en viktig del i regeringens arbete med att skapa förutsättningar för olika aktörer att kunna ställa om till en elektrifierad fordonsflotta”, skriver regeringen i ett pressmeddelande.