23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

DSV Panalpina byter namn

Annons

Vid en extra bolagsstämma i Köpenhamn under onsdagen, beslutade sig DSV aktieägare för att byta namn på bolaget.  

På bolagsstämman valde transportbolaget att återgå till sitt tidigare namn DSV A/S, efter att sedan 2019 gått under namnet DSV Panalpina. Och numera går företaget bara under namnet DSV A/S. 

Annons

I slutet av augusti avslutades miljardförvärvet av Agility's Global Integrated Logistics -verksamhet (GIL), något som DSV skriver är sin viktigaste förändring av verksamheten sedan förvärvet av Panalpina 2019.  

Annons

Anledningen till namnbytet på moderbolaget, skriver företaget, är tidpunkten och för att säkerställa varumärket på alla marknader och verksamheter. 

Annons

Vid bolagsstämman ändrades också bolagets ersättningspolicy genom att inkludera miljökrav och sociala och styrningskriterier för att bevilja aktieoptioner till direktionen.  

Annons

Även representant från Agility till styrelsen antogs, vilket blev Tarek Sultan Al-Essa.  

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|