Logistic contractor fortsätter sin satsning på den nordiska marknaden. Till företagets kontor i Oslo har Espen B Danielsen rekryterats till en nyinrättad tjänst som försäljnings- och affärsutvecklingschef.
Uppdraget är att ansvara för försäljningen och bidra till att ytterligare stärka Logistic contractor på den norska marknaden. Espen B Danielsen har bland annat arbetat på Den Norske Bank, Ferd Eiendom och senast på Bulk Infrastructure med att bygga upp deras satsning på datahallar.
– Helt nyligen har vi avslutat vårt tredje projekt i Norge, en anläggning på 55 700 kvm med terminal, lager och kontor åt DSV i Vestby. Vi ser att det finns stort intresse på marknaden för den produkt som Logistic contractor erbjuder. Med Espen B Danielsen får vi en person med rätt kompetens och kontaktnät för vår fortsatta bearbetning av marknaden i Norge. Ytterligare en intressant aspekt är Espens erfarenhet av datahallar, där vi ser ännu ett användningsområde för vårt koncept, säger Sandu Nylmon, vd för Logistic contractors norska, danska och finska dotterbolag.