Anläggningen byggs i den gamla pappersmassefabriken som lades ned 2008. I juli ska en testbädd vara monterad och testproduktion i liten skala drar igång. Planen är att produktionen ska rulla i full skala hösten 2015, och då sysselsätta ett 40-tal personer, rapporter Gefle Dagblad.
Man räknar med att producera cirka 25 miljoner liter biodiesel per år. Vegetabilisk olja, från till exempel restauranger och gatukök, skeppas till Gävle hamn och fraktas sedan vidare med tåg till Norrsundet för hydrogenering för att bli biodiesel.
Initiativtagare till biodieselanläggningen, och vd i det nystartade bolaget Colabitoil Sweden, är Jan Nordlöf. Han har bland annat varit försäljningschef på Aeroform Fuel Cell, som bygger bränsleceller.