23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Varslar om hamnstrejk

UPPDATERAD. Fackförbundet Transport och Hamnarbetarförbundet varslar om sympatistrejk i svenska hamnar från och med den 20 april.

Blockaden är en sympatiåtgärd för att stötta de norska hamnarbetarna i Risavika-terminalen utanför Stavanger. Den börjar gälla den 20 april klockan 00.00 och omfattar all trafik och allt gods till och från Risavik.





– Vi har med stor oro följt utvecklingen i Norge och även i andra delar av Europa. Den här typen av attacker på våra arbeten blir vanligare för varje dag. Man kan känna att det är på gång även i Sverige, skriver Svenska Hamnarbetareförbundets ordförande Eskil Rönér.





Sveriges Hamnar och medlingsinstitutet har tagit emot varslet om sympatiblockad, men räknar inte med några större effekter:





– Så vitt vi kan överblicka kommer det att ge små konsekvenser i svenska hamnar, säger Sveriges Hamnars branschchef Mikael Castanius till Transport & Logistik iDag/Transportnet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079