23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Förändringar i Volvokoncernens ledning

Bruno Blin lämnar efter tio år posten som vd för Renault Trucks och medlem i Volvokoncernens ledning. Den 1 november 2025 tar Antoine Duclaux, nuvarande Senior Vice President för Renault Trucks International, över rollen.

Bruno Blin har under sin tid vid rodret haft en central roll i att stärka Renault Trucks lönsamhet och har profilerat sig som en tydlig förespråkare för hållbara transportlösningar. Han kommer även fortsättningsvis att vara verksam inom Volvokoncernen, där han ska bidra i olika strategiska projekt.

– Vi är djupt tacksamma för Brunos mångåriga engagemang. Hans progressiva sätt att tänka, starka affärsmannaskap och hans förespråkande för hållbarhet har lämnat ett bestående avtryck på Renault Trucks, säger Martin Lundstedt, vd och koncernchef i en kommentar. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.059