Hendrik Venter, som tidigare varit vd för DHL Supply Chain Europa, tar klivet till global vd och går med i ledningsgruppen för DHL Group. Han kommer att efterträdas av Rainer Haag som därmed blir ansvarig för 16 centraleuropeiska marknader.
Rainer Haag har jobbat på DHL sedan 2010, först som Director Operation i Spanien och nu senast om vd för DHL Supply Chain Germany & Alps. I samband med att han blir ny vd för DHL Supply Chain Europa tar Katrin Hölter över som vd för verksamheten i Tyskland.
Annons– Jag ser fram emot att ta mig an mitt nya ansvarsområde och fortsätta utveckla det starka fundamentet vi har skapat tillsammans med våra kunder i regionen, säger Rainer Haag i en kommentar och fortsätter:
Annons– Företag utgör grunden för att skapa mer motståndskraftiga ekonomier i hela Europa, och en nyckelkomponent är robusta försörjningskedjor. Dessa är idag så mycket mer än bara logistiska ramverk – de är viktiga delar av affärsstrategin inom flera sektorer.
Annons
