E-handeln visar på tillväxt
Starkast går apoteksbranschen som växt med 24 procent, följt av möbler & heminredning samt sport & fritid med tio procent tillväxt vardera. Enligt Postnords E-barometer är den sammanlagda ökningen (+ nio procent) den högsta sedan 2021.
– E-handeln går bra trots en omvärld präglad av geopolitiska spänningar. Att tillväxten är så här stark visar att digital handel har en trygg förankring i svenska konsumenters vardag, säger Ylva Staszewski, tillförordnad chef för affärsområde Paket på Postnord Sverige, i en kommentar
Apotek | 24 procent |
Möbler & heminredning | 10 procent |
Sport & fritid | 10 procent |
Kläder & skor | 9 procent |
Bygghandel | 8 procent |
Hemelektronik | 6 procent |
Dagligvaror | 2 procent |
Böcker & media | -1 procent |
Totalt | 9 procent |
Samtidigt är den internationella e-handeln fortsatt stor, där Kina under förra året dominerad som det land flest e-handlar från. Därefter kommer Tyskland, som tappat något, och Storbritannien, USA samt Danmark på en femteplats.
Dock skriver Postnord att allt fler unga handlar mindre från utlandet.
– Den växande second hand-trenden bland unga är en tydlig förklaring. De söker unika och prisvärda produkter – men hittar dem numera ofta på hemmaplan, säger Ylva Staszewski.