23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Transportnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Scania i dialog med andra batteritillverkare än Northvolt

Scania står bakom krisande Northvolt. Men samtidigt håller lastbilsjätten dörrarna öppna för andra batteritillverkare.

Lastbilstillverkaren Scania för diskussioner med flera batteritillverkare för att säkra leveranser till sina framtida elfordon, men står fortsatt bakom sin nuvarande partner Northvolt, trots deras utmaningar. Det uppger Scanias vd Christian Levin i en intervju med Reuters.

Eldrivna fordon är fortsatt under 1 procent av Scanias leveranser, men ambitionen är att skala upp detta rejält framöver. Enligt Levin förs samtal med andra leverantörer för att Scania själva inte skall bli drabbade om Northvolt får problem. Han betonar också att bolaget står bakom Northvolt på alla sätt man kan.

Volkswagen är Northvolts största partner och bolaget är även en viktig aktieägare med en andel på 21 procent. Parterna ingick ett gigantiskt leveransavtal 2021 värt många miljarder och som skulle sträcka sig över tio år.

Northvolt-krisen Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078